Evropský parlament a Rada Evropské unie přijaly Směrnici (EU) 2023/970, která klade za cíl posílit princip stejné odměny pro muže a ženy za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty. Mimo jiné zavádí nové požadavky na transparentnost odměňování zaměstnanců a posiluje mechanismy jejího prosazování na pracovišti. Nejpozději 7. června 2026 bude na zaměstnavatelích, aby zavedli opatření, která zabrání diskriminaci v odměňování zaměstnanců na základě pohlaví.

Tento článek shrnuje klíčové změny, které směrnice přináší a pomůže Vám připravit sena nové povinnosti, které z této směrnice vyplývají.

Podstatné změny: 

1. Transparentnost v odměňování vůči uchazečům o zaměstnání

Zaměstnavatelé budou nově povinni informovat potenciální uchazeče o zaměstnání o nástupní mzdě, případně o jejím rozpětí na základě objektivních kritérií, a to již v pracovních inzerátech, před prvním pohovorem s uchazečem. Formulace „mzda dohodou“ bude příchodem směrnice již jen minulostí.

Zaměstnavatelé se také nebudou moci ptát uchazečů na jejich historii odměňování v souvislosti s jejich stávajícími nebo předchozími pracovněprávními vztahy.

2. Transparentnost stanovování odměn zaměstnanců

V závislosti na množství zaměstnanců budou zaměstnavatelé povinni zajistit svým zaměstnancům přístup k objektivním kritériím, které se používají ke stanovení mezd.

Zaměstnancům budou mít možnost požadovat od zaměstnavatele písemné informace osvé individuální úrovni odměny a o průměrné úrovni odměn rozdělených podle pohlaví pro zaměstnance, kteří vykonávají stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

3. Právo zaměstnanců na sdílení informací o odměně

Zaměstnancům nově mohou sdělovat informace o své odměně, a to i svým kolegům. Zaměstnavatelé si již nebudou moci smluvními doložka vynucovat mlčenlivost ohledně mezd zaměstnanců.

Jak směrnice ovlivní společnosti a zaměstnavatele?

Zaměstnavatelé budou muset v závislosti na počtu svých zaměstnanců stanovit objektivní a genderově neutrální kritéria, které se používají k určení výše odměn a tyto kritéria zpřístupnit svým zaměstnancům.

Zaměstnavatelé s 250 a více zaměstnanci budou muset nejpozději do 7. června 2027 podat zprávu o rozdílech v odměňování žen a mužů a následně vždy každoročně.

Zaměstnavatelé se 150 až 249 zaměstnanci budou muset tuto povinnost rovněž splnit nejpozději do 7. června 2027 a dále vždy každé 3 roky.

Pro zaměstnavatele, kteří zaměstnávají mezi 100 až 149 zaměstnanci, povinnost zveřejňovat zprávu vznikne nejpozději 7. června 2031, a poté každé 3 roky.

Zaměstnavatelé s méně než 100 zaměstnanci mohou tuto zprávu podávat dobrovolně, nicméně povinnost podat zprávu jim může být příslušným orgánem uložena.

Pakliže ze zprávy bude patrný neodůvodněný rozdíl v průměrné úrovni odměňování mezi ženami a muži ve výši nejméně 5 %, budou zaměstnavatelé muset ve spolupráci se zástupci zaměstnanců provést tzv. společné posouzení odměňování, jehož cílem je identifikovat rozdíly v odměňování žen a mužů, které nelze odůvodnit objektivními a genderově neutrálními kritérii, tyto rozdíly napravit a současně jim předcházet.

Jak se na implementaci nových pravidel připravit?

Za nevyhovění výše uvedeným požadavkům a povinnostem mohou být zaměstnavatelům uloženy tvrdé sankce.

Doporučujeme tedy již nyní provést kontrolu odměňování zaměstnanců a zavést příslušná opatření tak, aby ve výši odměňování žen a mužů nebyly dány nedůvodné rozdíly. V souvislosti se stanovením kritérií odměňování a povinností podávat zprávy o odměňování zaměstnanců pak doporučujeme konzultovat nová pravidla s externími odborníky.

Transparentnost a spravedlnost odměňování jsou klíčové hodnoty, které mohou zvýšit loajalitu zaměstnanců a zlepšit jejich pracovní výkon. Navíc zaměstnavatelé, kteří dbají na rovnost odměňování, mohou očekávat vyšší pracovní nasazení, lepší pracovní morálku a nižší fluktuaci zaměstnanců.

Implementace těchto změn by tak neměla být vnímána pouze jako další administrativní zátěž, ale jako příležitost k posílení reputace firmy a vytvoření pracovního prostředí, kde si zaměstnanci mohou být jisti férovým přístupem.

Potřebujete pomoc se zavedením nových pravidel?

Napište nám! Naše advokátní kancelář je připravena Vám pomoci s implementací nových požadavků této směrnice do vašich interních politik a procesů.

Nabízíme také školení pro HR týmy, revizi systémů odměňování a zavedení transparentních metod hodnocení práce.